Териториален обхват
Община Хаджидимово се намира в Югозападна България и е една от съставните общини на Област Благоевград, с площ 327,78 кв. км. На запад общината граничи с община Сандански, на север – с Гоце Делчев и Гърмен, на изток – със Сатовча и на юг общинската граница съвпада с държавната граница на България с Гърция. Територията на общината обхваща най-южната част на източните склонове на Пирин планина, част от планината Славянка, малка част от югозападните склонове на Дъбрашкия рид на Западните Родопи, и част от Гоцеделчевската котловина и долината на р. Места. Разполага със добър природен потенциал и висок био-климатичен потенциал.
Демографска (разпределение по пол, възраст, етнос):
В община Хаджидимово половата структура е следната 4 891 мъже и 4 722 жени. Населението под трудоспособна възраст е 1 450 души (792 мъже и 658 жени), в трудоспособна възраст 5 825 души (3 163 мъже и 2 662 жени) и в над трудоспособна възраст 2 338 души (936 мъже и 1 402 жени). В град Хаджидимово 6 763 души се самоопределят като българи, 615 турци, 263 роми, 219 са посочили, че принадлежат към друга етническа група и 101 души не се самоопределят.
Социално-културна:
Община Хаджидимово е богата на културни паметници, до 1985 г. те са 24 броя. На територията на общината функционират 14 читалища, 1 в град Хаджидимово и 13 в селата.
Икономическа:
В община Хаджидимово териториалното разпределение на икономическите дейности е изключително неравномерно. Основните икономически дейности са съсредоточени на територията на гр. Хаджидимово, с. Копривлен, с. Абланица и много малка част в селата Теплен и Беслен. По данни на официалната статистика в производствено-икономическия комплекс на община Хаджидимово най-голямо значение има индустрията (преработваща промишленост и строителство). В индустриалния сектор функционират 26 % от фирмите, реализират се 84 % от произвежданата продукция и 69 % от нетните приходи от продажби и се осигурява 89 % от заетостта в общината. Основният поминък на селското население от община Хаджидимово е свързан с тютюнопроизводството. Тютюнопроизводителите в общината са 2200 (пазарни стопанства). Тютюнът е култура, която осигурява най-много доходи на населението в общината и целия регион. Основен отрасъл от животновъдството е говедовъдството.
Инфраструктурни:
Пътната мрежа в община Хаджидимово е второкласна и третокласна. На територията на общината няма изградена инфраструктура за железопътен транспорт. Община Хаджидимово се захранва от водоснабдителна система “Тешево” посредством етернитов водопровод, който се нуждае от подмяна. Водопроводната мрежа също е остаряла. Макар че 100% от нас места са водоснабдени, количествата вода са недостатъчни и част от селата са на режимно водоподаване. Селата Теплен, Беслен, Абланица се водоснабдяват с помпа от сондаж на р. Места и р. Бистрица. Допълнително водоснабдяване на гр. Хаджидимово, Копривлен, Н. Ляски и Садово е с помпени станции от сондажни кладенци в землищата на гр. Хаджидимово и с. Копривлен. Всички вътрешноводопроводни мрежи са за реконтрукция, тръбите са етернитови. В община Хаджидимово има частично изградена канализационна мрежа, почти във всички села, но на много места се използват септични ями или попивни кладенци, което води до замърсяване на подземните води.Външни колектори има само в по-големите населени места, като най-често канализационните мрежи се заустват в сухи дерета или водни течения.
Административна:
Административен център на община Хаджидимово, с площ 327,78 кв. км. е град Хадждидимово. Центърът на общината – град Хаджидимово, отстои на 115 km от областния център – град Благоевград, на 212 km от столицата – град София, на 161 km от гр. Пазарджик (през Якоруда и Юндола), на 199 km от Пловдив и на 17 km от държавната граница с Република Гърция (ГКПП Илинден). Общината е съставена от 15 населени места - гр. Хаджидимово, с. Абланица, с. Беслен, с. Блатска, с. Гайтаниново, с. Илинден, с. Копривлен, с. Лъки, с. Нова Ловча, с. Ново Лески, с. Парил, с. Петрелик, с. Садово, с. Теплен и с. Тешово.